86837-140HLF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
86837-140HLF-ND
Manufacturer Part#:
86837-140HLF
Short Description: HEADER BERGSTIK
More Detail: Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (...
DataSheet: 86837-140HLF datasheet86837-140HLF Datasheet/PDF
Operating Temperature: --
Insulation Height: 0.100" (2.54mm)
Features: --
Overall Contact Length: 0.600" (15.24mm)
Contact Type: Male Pin
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions: 40
Number of Rows: 2
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Fastening Type: Push-Pull
Contact Length - Mating: 0.380" (9.65mm)
Contact Length - Post: 0.120" (3.05mm)
Description
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins comprise a wide-ranging group of products used to mate electrical components for the purpose of power and signal transmission. Among this broad range, 86837-140HLF Headers from E-Mark are a type of very popular 2.0mm pitch, single row headers. Their purpose is to provide a reliable and secure connection between two devices, such as motor controllers, sensors, servo motors, and more.
The 86837-140HLF Header is comprised of a low-profile 0.8mm x 2.0mm rectangular-shaped housing, and seven, 2.0mm-spaced male pins. It\'s made of polyphenylene sulfide (PPS) material, which is flame retardant and has excellent corrosion resistance. The housing is available with rugged, closed-ended or open-ended finger grabs for easy attachment to a PCB. Both types of headers provide superior static and surge protection, and low-profile designs save valuable space in tight assemblies.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "8683" Included word is 38