86837-406HLF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
86837-406HLF-ND
Manufacturer Part#:
86837-406HLF
Short Description: HEADER BERGSTIK
More Detail: Connector Header Through Hole 6 position 0.100" (2...
DataSheet: 86837-406HLF datasheet86837-406HLF Datasheet/PDF
Operating Temperature: --
Insulation Height: 0.100" (2.54mm)
Contact Shape: Square
Contact Finish - Mating: Tin
Contact Finish Thickness - Mating: 100.0µin (2.54µm)
Contact Finish - Post: Tin
Features: --
Overall Contact Length: 0.600" (15.24mm)
Contact Type: Male Pin
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions: 6
Number of Rows: 2
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Fastening Type: Push-Pull
Contact Length - Mating: 0.380" (9.65mm)
Contact Length - Post: 0.120" (3.05mm)
Description
86837-406HLF rectangular connector is built with a 2-row, 4-pin design that provides reliable data communication. With an impedance of greater than 50 ohms, this connector creates the required balance and controlled return paths necessary for good signal integrity. It is made from a rugged, yet lightweight, stainless steel material, providing excellent mechanical strength and corrosion resistance. The 86837-406HLF connector is also designed to be used with both horizontal and vertical mounting options, making it a versatile option for a number of different applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "8683" Included word is 38