86836-172HLF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
86836-172HLF-ND
Manufacturer Part#:
86836-172HLF
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT
More Detail: Connector Header Through Hole 72 position 0.100" (...
DataSheet: 86836-172HLF datasheet86836-172HLF Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Operating Temperature: --
Insulation Height: 0.100" (2.54mm)
Contact Shape: Square
Contact Finish - Mating: Gold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Mating: 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Post: --
Contact Material: Phosphor Bronze
Insulation Material: --
Features: --
Overall Contact Length: 0.870" (22.10mm)
Ingress Protection: --
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Insulation Color: Black
Current Rating: --
Voltage Rating: --
Mated Stacking Heights: --
Contact Finish Thickness - Post: --
Applications: --
Number of Positions Loaded: All
Packaging: Bulk
Part Status: Obsolete
Connector Type: Header
Contact Type: Male Pin
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions: 72
Number of Rows: 2
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Series: BERGSTIK® II
Style: Board to Board
Shrouding: Unshrouded
Mounting Type: Through Hole
Termination: Solder
Fastening Type: Push-Pull
Contact Length - Mating: 0.650" (16.51mm)
Contact Length - Post: 0.120" (3.05mm)
Description
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
The 86836-172HLF is a high-performance, two-position, Wire-to-Board Connector, consisting of a male header plug and a 1.25mm pitch connector that allow for mating with a variety of PCB configurations. This rectangular connector is ideal for power and signal applications because of its high reliability design, low insertion force, and superior current carrying capacity.
Applications
Features
The 86836-172HLF connector features a low-profile, header design that is designed for easy mating. The gold-plated contacts ensure excellent electrical performance, while the reinforced thermoplastic housing provides enhanced durability and service life. The connector is rated for a current rating of 4A per contact, and a temperature range of -40C to +105C. Additionally, the connector is UL and VDE approved, making it suitable for use in a variety of industrial, automotive, and consumer applications.
Working Principle
Conclusion
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "8683" Included word is 38