86837-140H Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
86837-140H-ND
Manufacturer Part#:
86837-140H
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: HEADER BERGSTIK
More Detail: Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (...
DataSheet: 86837-140H datasheet86837-140H Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Operating Temperature: --
Insulation Height: 0.100" (2.54mm)
Contact Shape: Square
Contact Finish - Mating: Gold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Mating: 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Post: --
Contact Material: Phosphor Bronze
Insulation Material: --
Features: --
Overall Contact Length: 0.600" (15.24mm)
Ingress Protection: --
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Insulation Color: Black
Current Rating: --
Voltage Rating: --
Mated Stacking Heights: --
Contact Finish Thickness - Post: --
Applications: --
Number of Positions Loaded: All
Packaging: Bulk
Part Status: Active
Connector Type: Header
Contact Type: Male Pin
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions: 40
Number of Rows: 2
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Series: BERGSTIK® II
Style: Board to Board
Shrouding: Unshrouded
Mounting Type: Through Hole
Termination: Solder
Fastening Type: Push-Pull
Contact Length - Mating: 0.380" (9.65mm)
Contact Length - Post: 0.120" (3.05mm)
Description
Rectangular Connectors, comprised of Headers and Male Pins,are used for a variety of interconnection applications. The 86837-140H is a type of rectangular connector specifically designed for use in high-density electronics interconnections. It is designed with a standard square shape and a 0.69" pin pitch to offer a cost-effective solution for electronic connection and power integrity requirements.
The 86837-140H is widely used in a variety of applications such as data transmission, computing, industrial control, automotive and telecommunications. This connector is designed to meet the requirements of many different applications, including power, signal, data, and Ethernet. Its standard square shape, low height profile, and 0.69" pin pitch make it very versatile and allows it to be used in a wide range of applications.
The 86837-140H is a reliable and cost-effective connector, suitable for a wide range of applications. It offers an excellent combination of performance and usability, making it a popular choice for many applications. Its standard square shape and its 0.69" pin pitch make it versatile and allow it to be used in a variety of applications. The 86837-140H is a reliable and cost-efficient connector, ideal for powering and protecting many electronic components.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "8683" Included word is 38