86837-116HLF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
86837-116HLF-ND
Manufacturer Part#:
86837-116HLF
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: HEADER BERGSTIK
More Detail: Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (...
DataSheet: 86837-116HLF datasheet86837-116HLF Datasheet/PDF
Operating Temperature: --
Insulation Height: 0.100" (2.54mm)
Features: --
Overall Contact Length: 0.600" (15.24mm)
Contact Type: Male Pin
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions: 16
Number of Rows: 2
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Fastening Type: Push-Pull
Contact Length - Mating: 0.380" (9.65mm)
Contact Length - Post: 0.120" (3.05mm)
Related Products
Search Part number : "8683" Included word is 38