FM25V01A-GTR Allicdata Electronics
FM25V01A-GTR Integrated Circuits (ICs)
Allicdata Part #:
428-3823-2-ND
Manufacturer Part#:
FM25V01A-GTR
Product Category:
Integrated Circuits (ICs)
Manufacturer: Cypress Semiconductor Corp
Short Description: IC FRAM 128K SPI 40MHZ 8SOIC
More Detail: FRAM (Ferroelectric RAM) Memory IC 128Kb (16K x 8)...
DataSheet: FM25V01A-GTR datasheetFM25V01A-GTR Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Series: F-RAM™
Packaging: Tape & Reel (TR)
Part Status: Active
Memory Type: Non-Volatile
Memory Format: FRAM
Technology: FRAM (Ferroelectric RAM)
Memory Size: 128Kb (16K x 8)
Clock Frequency: 40MHz
Write Cycle Time - Word, Page: --
Memory Interface: SPI
Voltage - Supply: 2 V ~ 3.6 V
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Description
The FM25V01A-GTR memory module is a Serial Peripheral Interface (SPI) based device that is designed to provide high speed memory access. The module features a 3V to 5V operating voltage range and can be used in both 8-bit and 16-bit operation modes. It has a low active current of 5mA (at 3V), a high capacity of 256Kb, and a data retention period of 10 years. The module also has an operating temperature range of -40°C to +85°C, making it suitable for a wide range of environmental requirements.
The working principle of the FM25V01A-GTR memory module is as follows. Read and write operations are carried out with the help of an 8-bit or 16-bit command word, followed by an 8-bit or 16-bit address. Upon receiving a command word, the module will access the requested address and retrieve the requested data. The data transfer rate of the module is up to 25MHz in 8-bit mode and up to 1MHz in 16-bit mode.