KSC1008RTA Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
KSC1008RTA-ND
Manufacturer Part#:
KSC1008RTA
Product Category:
Discrete Semiconductor Products
Manufacturer: ON Semiconductor
Short Description: TRANS NPN 60V 0.7A TO-92
More Detail: Bipolar (BJT) Transistor NPN 60V 700mA 50MHz 800mW...
DataSheet: KSC1008RTA datasheetKSC1008RTA Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Series: --
Packaging: Tape & Box (TB)
Part Status: Obsolete
Transistor Type: NPN
Current - Collector (Ic) (Max): 700mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 60V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: 400mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max): 100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: 40 @ 50mA, 2V
Power - Max: 800mW
Frequency - Transition: 50MHz
Operating Temperature: 150°C (TJ)
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Supplier Device Package: TO-92-3
Base Part Number: KSC1008
Description
The KSC1008RTA is a single BJT that can operate with a collector to emitter voltage of 10V and a collector current of 0.2mA. It is designed for use in low voltage and low frequency applications, such as low frequency circuit amplifiers and switching applications.