| Allicdata Part #: | 2SD1819G0LTR-ND |
| Manufacturer Part#: |
2SD1819G0L |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Short Description: | TRANS NPN 50V 0.1A SMINI-3 |
| More Detail: | Bipolar (BJT) Transistor NPN 50V 100mA 150MHz 150m... |
| DataSheet: | 2SD1819G0L Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Transistor Type: | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 100mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 50V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 300mV @ 10mA, 100mA |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 100µA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 160 @ 2mA, 10V |
| Power - Max: | 150mW |
| Frequency - Transition: | 150MHz |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | SC-85 |
| Supplier Device Package: | SMini3-F2 |
| Base Part Number: | 2SD1819 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The 2SD1819G0L is a single bipolar junction transistor (BJT) that is widely used in many applications. This transistor is specifically designed to provide high gain and low noise performance while still providing a good amount of reliability. The 2SD1819G0L features a low voltage input, low voltage operation, and high gain. The transistor is a PNP type that features an emitter-base voltage of 15V, a collector-base voltage of 25V, and a collector current of up to 625mA. The device is rated to 250°C, making it a great choice for higher temperature applications.
In terms of application field, this transistor can be used in amplifier circuits, interfacing circuits, and high gain control circuits. It can also be used in power switches and for amplifier biasing. As for its working principle, the 2SD1819G0L works by providing a gain of current which amplifies an input signal. When a current is introduced to the base, it creates a conducts from the collector to the grounded emitter. This is then amplified by the current gain and produced as an output from the collector. The gain of current from this device can be up to 500. This transistor also works well with driver applications, as it can convert a low power input signal into a high power output signal.
The 2SD1819G0L is a popular transistor due to its ability to perform well in a wide range of applications. It can provide a good amount of reliability while still offering a high gain and low noise performance. The device is also rated to work at higher temperatures, making it suitable for those applications that need to operate in higher temperature environments. Its working principle is simple and effective, making it an ideal choice for those applications that require amplification of a signal or power switch.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 2SD12110S | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 120V 0.5A TO-92... |
| 2SD1898T100Q | ROHM Semicon... | -- | 1000 | TRANS NPN 80V 1A SOT-89Bi... |
| 2SD1815T-TL-E | ON Semicondu... | 0.36 $ | 1000 | TRANS NPN 100V 3A TP-FABi... |
| 2SD1815S-E | ON Semicondu... | 0.53 $ | 1960 | TRANS NPN 100V 3A TPBipol... |
| 2SD1857TV2Q | ROHM Semicon... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 120V 2A ATVBipo... |
| 2SD1803S-E | ON Semicondu... | 0.65 $ | 1995 | TRANS NPN 50V 5A TPBipola... |
| 2SD1423A | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 50V 0.5A NS-B1B... |
| 2SD11490RL | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 100V 0.02A MINI... |
| 2SD1803T-TL-E | ON Semicondu... | -- | 700 | TRANS NPN 50V 5A TP-FABip... |
| 2SD1862TV2Q | ROHM Semicon... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 32V 2A ATVBipol... |
| 2SD1733TLQ | ROHM Semicon... | -- | 2500 | TRANS NPN 80V 1A SOT-428B... |
| 2SD18210RL | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 150V 0.05A SMIN... |
| 2SD1820ARL | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 50V 0.5A SMINI ... |
| 2SD1819G0L | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 50V 0.1A SMINI-... |
| 2SD1824GSL | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 100V 0.02A SMIN... |
| 2SD1938FTL | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 20V 0.3A MINIBi... |
| 2SD1991ARA | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 50V 0.1A MT-1Bi... |
| 2SD1012G-SPA-AC | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 15V 0.7A SPABip... |
| 2SD1803T-TL-H | ON Semicondu... | 0.37 $ | 700 | TRANS NPN 50V 5A TP-FABip... |
| 2SD12750P | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN DARL 60V 2A TO-... |
| 2SD1815S-H | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 100V 3A TPBipol... |
| 2SD1628F-TD-H | ON Semicondu... | 0.18 $ | 1000 | TRANS NPN 20V 5A SOT89-3B... |
| 2SD1819GRL | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 50V 0.1A SMINI ... |
| 2SD1048-6-TB-E | ON Semicondu... | -- | 6000 | TRANS NPN 15V 0.7A SOT23-... |
| 2SD1820GRL | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 50V 0.5A SMINI-... |
| 2SD14990P | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 100V 5A TO-220F... |
| 2SD1803T-E | ON Semicondu... | -- | 1477 | TRANS NPN 50V 5A TPBipola... |
| 2SD1685F | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 20V 5A TO-126Bi... |
| 2SD1388TP-4 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | TRANSISTOR NPNBipolar (BJ... |
| 2SD1664T100Q | ROHM Semicon... | -- | 1000 | TRANS NPN 32V 1A SOT-89Bi... |
| 2SD1766T100P | ROHM Semicon... | 0.15 $ | 1000 | TRANS NPN 32V 2A SOT-89Bi... |
| 2SD14500SA | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 20V 0.5A NS-B1B... |
| 2SD1763AE | ROHM Semicon... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 160V 1.5A TO220... |
| 2SD12670P | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 60V 4A TO-220FB... |
| 2SD1858TV2R | ROHM Semicon... | -- | 1000 | TRANS NPN 32V 1A ATVBipol... |
| 2SD1407A-Y(F) | Toshiba Semi... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 100V 5A TO220NI... |
| 2SD1768STPQ | ROHM Semicon... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 80V 1A SPT SC-7... |
| 2SD1628G-TD-H | ON Semicondu... | 0.15 $ | 1000 | TRANS NPN 20V 5A SOT89-3B... |
| 2SD1767T100Q | ROHM Semicon... | -- | 1000 | TRANS NPN 80V 0.7A SOT-89... |
| 2SD1012F-SPA | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 15V 0.7A SPABip... |
GENERAL-PURPOSE TRANSISTORBipolar (BJT) ...
TRANS PNP DARL 30A 120V DIEBipolar (BJT)...
TRANS PNP DARLINGTON DIEBipolar (BJT) Tr...
TRANS GENERAL PURPOSE TO-218Bipolar (BJT...
TRANS PNP 140V 1ABipolar (BJT) Transisto...
TRANS NPN 700V 3A I2PAKBipolar (BJT) Tra...
2SD1819G0L Datasheet/PDF