69150-030LF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
69150-030LF-ND
Manufacturer Part#:
69150-030LF
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: CONN RECPT 14POS 2.54MM CRIMP
More Detail: 14 Position Rectangular Housing Connector Receptac...
DataSheet: 69150-030LF datasheet69150-030LF Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Series: Mini-PV™, Basics+
Packaging: Bulk
Part Status: Active
Connector Type: Receptacle
Contact Type: Female Socket
Number of Positions: 14
Pitch: 0.100" (2.54mm)
Number of Rows: 2
Row Spacing: 0.100" (2.54mm)
Mounting Type: Free Hanging (In-Line)
Contact Termination: Crimp
Fastening Type: Latch Lock
Color: Black
Features: Strain Relief
Note: Contacts Not Included
Description
Rectangular housing connectors come in different sizes, shapes, and materials. 69150-030LF is a miniature hood, measuring 30.22 millimeters by 15.72 millimeters with a 2.90mm contact spacing. It is constructed with strong, impact-resistant aluminum and corrosion-resistant polyurethane. These materials ensure its reliability and durability in heavy-duty environments.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "6915" Included word is 40