69154-608LF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
69154-608LF-ND
Manufacturer Part#:
69154-608LF
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: CONN RCPT 16POS .100" DBL SMD
More Detail: 16 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connec...
DataSheet: 69154-608LF datasheet69154-608LF Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Insulation Color: Black
Contact Finish Thickness - Post: 100.0µin (2.54µm)
Contact Material: Phosphor Bronze
Contact Shape: Square
Insulation Material: Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Applications: Automotive, General Purpose, Industrial, Telecommunications
Voltage Rating: 1000V
Current Rating: --
Features: Board Lock
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: --
Contact Finish - Post: Tin
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Operating Temperature: -65°C ~ 125°C
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.310" (7.87mm)
Series: Dubox™
Contact Finish Thickness - Mating: 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Mating: Gold or Gold, GXT™
Fastening Type: Push-Pull
Termination: Solder
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 16
Style: Board to Board
Contact Type: Female Socket
Connector Type: Receptacle, Bottom or Top Entry
Part Status: Active
Packaging: Tube
Description
The 69154-608LF is a high-grade, 0.8 mm pitch Receptacle connector specifically suited for a secure, high-grade connection needs. It is designed to facilitate secure mating, allowing for multiple insertions and secure retention of the plug or receptacle. It is also designed to minimize insertion force for ease of use. This connector features low profile, single-row, gold-plated pogo pins and single-row headers.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "6915" Included word is 40