69155-024LF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
69155-024LF-ND
Manufacturer Part#:
69155-024LF
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: QUICKIE HEADER
More Detail: Connector Header Through Hole, Right Angle 24 posi...
DataSheet: 69155-024LF datasheet69155-024LF Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Operating Temperature: --
Insulation Height: 0.331" (8.40mm)
Contact Shape: Circular
Contact Finish - Mating: Gold
Contact Finish Thickness - Mating: 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Post: --
Contact Material: Phosphor Bronze
Insulation Material: Polyester, Glass Filled
Features: Keying Slot
Overall Contact Length: --
Ingress Protection: --
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Insulation Color: Blue
Current Rating: --
Voltage Rating: --
Mated Stacking Heights: --
Contact Finish Thickness - Post: --
Applications: --
Number of Positions Loaded: All
Packaging: Bulk
Part Status: Active
Connector Type: Header
Contact Type: Male Pin
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions: 24
Number of Rows: 2
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Series: Quickie™
Style: Board to Board or Cable
Shrouding: Shrouded - 4 Wall
Mounting Type: Through Hole, Right Angle
Termination: Solder
Fastening Type: Push-Pull
Contact Length - Mating: 0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post: 0.105" (2.67mm)
Description
69155-024LF Application Field and Working Principle
How It Works
Benefits of 69155-024LF Connector
The 69155-024LF Connector has a maximum current rating of 5A, a maximum voltage rating of 300VAC, and a maximum power rating of 1,500W, making it suitable for many different applications in multiple industries.
Applications of the 69155-024LF Connector
Conclusion
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "6915" Included word is 40