69154-210LF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
69154-210LF-ND
Manufacturer Part#:
69154-210LF
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: CONN RCPT 20POS .100" DBL SMD
More Detail: 20 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connec...
DataSheet: 69154-210LF datasheet69154-210LF Datasheet/PDF
Voltage Rating: 1000V
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Operating Temperature: -65°C ~ 125°C
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.310" (7.87mm)
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 20
Description
69154-210LF Connectors Application Field and Working Principle
Design
The 69154-210LF connectors are designed to have a standard pitch of 3.96mm and 6.35mm, with a length of 15.25mm. The contact pitch is 8.38mm and the outside diameter 4.2mm, making it a small and lightweight connector suitable for tight spaces. It offers a single row of terminals which are terminated by horizontal and vertical threaded inserts. This eliminates the need for soldering, making installation fast and easy. The connector also features a sealable interface which provides environmental protection from dust, moisture and vibration.
Types of Connectors
Working Principle
Applications
Advantages
Conclusion
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "6915" Included word is 40