69157-124H Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
69157-124H-ND
Manufacturer Part#:
69157-124H
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT
More Detail: Connector Header Through Hole 24 position 0.100" (...
DataSheet: 69157-124H datasheet69157-124H Datasheet/PDF
Specifications
Operating Temperature: --
Insulation Height: 0.100" (2.54mm)
Contact Shape: Square
Contact Finish - Mating: Gold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Mating: 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Post: --
Contact Material: Phosphor Bronze
Insulation Material: --
Features: --
Overall Contact Length: 0.410" (10.41mm)
Ingress Protection: --
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Insulation Color: Black
Current Rating: --
Voltage Rating: --
Mated Stacking Heights: --
Contact Finish Thickness - Post: --
Applications: --
Number of Positions Loaded: All
Packaging: Bulk
Part Status: Active
Connector Type: Header
Contact Type: Male Pin
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions: 24
Number of Rows: 2
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Series: BERGSTIK® II
Style: Board to Board
Shrouding: Unshrouded
Mounting Type: Through Hole
Termination: Solder
Fastening Type: Push-Pull
Contact Length - Mating: 0.200" (5.08mm)
Contact Length - Post: 0.110" (2.79mm)
Description
The 69157-124H header is made of a high-quality material and is designed to withstand extreme temperatures, vibrations, and shock. This makes it an ideal choice for applications that require robust and reliable signal and power connections. The contacts are rated for up to 13 Amps of current at 125 VDC. The contacts have a gold-plated surface that helps ensure reliable connections.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "6915" Included word is 40