69154-225LF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
69154-225LF-ND
Manufacturer Part#:
69154-225LF
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: CONN RCPT 50POS .100" DBL SMD
More Detail: 50 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connec...
DataSheet: 69154-225LF datasheet69154-225LF Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Insulation Color: Black
Contact Finish Thickness - Post: 100.0µin (2.54µm)
Contact Material: Phosphor Bronze
Contact Shape: Square
Insulation Material: Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Applications: Automotive, General Purpose, Industrial, Telecommunications
Voltage Rating: 1000V
Current Rating: --
Features: Board Lock
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: --
Contact Finish - Post: Tin
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Operating Temperature: -65°C ~ 125°C
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.310" (7.87mm)
Series: Dubox™
Contact Finish Thickness - Mating: 15.0µin (0.38µm)
Contact Finish - Mating: Gold or Gold, GXT™
Fastening Type: Push-Pull
Termination: Solder
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 50
Style: Board to Board
Contact Type: Female Socket
Connector Type: Receptacle, Bottom or Top Entry
Part Status: Active
Packaging: Tube
Description
69154-225LF Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Application Field of 69154-225LF
Working Principle of 69154-225LF
69154-225LF Connectors use two rows of male pins, which are soldered onto a PCB or socket. The female socket has holes that correspond to the pins. A plastic ring with latching arms on either side “snaps” in place on the socket, securing the female and male connections. Signal paths have differential impedance of 120 ohms, allowing for two non-interfering signals to be transmitted simultaneously. This is especially useful in automotive applications, where the signals need to be protected from outside interference. 69154-225LF Connectors also feature a Low-force contact design, allowing the pins to absorb shocks up to and including shock up to 10G.The 69154-225LF Connector is also available in different length, with a number of pins ranging from 2 to 24. The pin spacing and the number of pins in the female socket and male connectors be matched to the customer\'s needs.
Conclusion
69154-225LF Connectors are small, low-profile, in-line connectors used for signal and power transmission applications. With a differential impedance of 120 ohms, it can be used to transmit two non-interfering signals simultaneously. In addition, it features a Low-force contact design that allows for shocks up to 10G. Furthermore, it can be customized to fit the customer’s needs, with different lengths and number of pins. As such, it is an integral component of automotive, industrial, and telecom applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "6915" Included word is 40