69157-216HLF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
69157-216HLF-ND
Manufacturer Part#:
69157-216HLF
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT
More Detail: Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (...
DataSheet: 69157-216HLF datasheet69157-216HLF Datasheet/PDF
Specifications
Operating Temperature: --
Insulation Height: 0.100" (2.54mm)
Contact Shape: Square
Contact Finish - Mating: Gold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Mating: 15.0µin (0.38µm)
Contact Finish - Post: --
Contact Material: Phosphor Bronze
Insulation Material: --
Features: --
Overall Contact Length: 0.410" (10.41mm)
Ingress Protection: --
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Insulation Color: Black
Current Rating: --
Voltage Rating: --
Mated Stacking Heights: --
Contact Finish Thickness - Post: --
Applications: --
Number of Positions Loaded: All
Packaging: Bulk
Part Status: Active
Connector Type: Header
Contact Type: Male Pin
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions: 16
Number of Rows: 2
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Series: BERGSTIK® II
Style: Board to Board
Shrouding: Unshrouded
Mounting Type: Through Hole
Termination: Solder
Fastening Type: Push-Pull
Contact Length - Mating: 0.200" (5.08mm)
Contact Length - Post: 0.110" (2.79mm)
Description
Product Description
Application Field
Working Principle
Advantages and Benefits
Conclusion
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "6915" Included word is 40