69154-648LF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
69154-648LF-ND
Manufacturer Part#:
69154-648LF
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: CONN RCPT 96POS .100" DBL SMD
More Detail: 96 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connec...
DataSheet: 69154-648LF datasheet69154-648LF Datasheet/PDF
Voltage Rating: 1000V
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Operating Temperature: -65°C ~ 125°C
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.310" (7.87mm)
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 96
Description
The 69154-648LF is a rectangular connector that is 4.2mm wide and 2.92mm high. It has been designed for use as a space saver, so it can be used in tight spaces. The 69154-648LF has a two-hole receptacle. The two-hole design allows it to be used in both pins and sockets selections. The contact pins of the receptacle can be used in 2.5mm and 3.5mm sockets.
The 69154-648LF has two mounting tabs which are used to secure it in place when inserted into the panel or chassis. This helps prevent the connector from dislodging and makes installation easier. The design of the connector also means that it can be used with a number of different wire gauges, depending on the application. It can be used with up to 22 AWG (American Wire Gauge).
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "6915" Included word is 40