69154-211LF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
69154-211LF-ND
Manufacturer Part#:
69154-211LF
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: CONN RCPT 22POS .100" DBL SMD
More Detail: 22 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connec...
DataSheet: 69154-211LF datasheet69154-211LF Datasheet/PDF
Voltage Rating: 1000V
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Operating Temperature: -65°C ~ 125°C
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.310" (7.87mm)
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 22
Description
The 69154-211LF can operate in temperatures ranging from -40 to +85°C, and its contact resistance is rated up to 75mΩ. It is rated to withstand up to 3000Vac at sea level for one minute, and 1000Vac at 50Ω impedance. Additionally, this connector provides excellent resistance to corrosion, and its construction is suited for high tolerance and vibration applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "6915" Included word is 40