69154-203LF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
69154-203LF-ND
Manufacturer Part#:
69154-203LF
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: CONN RCPT 6POS .100" DBL SMD
More Detail: 6 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connect...
DataSheet: 69154-203LF datasheet69154-203LF Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Insulation Color: Black
Contact Finish Thickness - Post: 100.0µin (2.54µm)
Contact Material: Phosphor Bronze
Contact Shape: Square
Insulation Material: Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Applications: Automotive, General Purpose, Industrial, Telecommunications
Voltage Rating: 1000V
Current Rating: --
Features: Board Lock
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: --
Contact Finish - Post: Tin
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Operating Temperature: -65°C ~ 125°C
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.310" (7.87mm)
Series: Dubox™
Contact Finish Thickness - Mating: 15.0µin (0.38µm)
Contact Finish - Mating: Gold or Gold, GXT™
Fastening Type: Push-Pull
Termination: Solder
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 6
Style: Board to Board
Contact Type: Female Socket
Connector Type: Receptacle, Bottom or Top Entry
Part Status: Active
Packaging: Tube
Description
Introduction
The 69154-203LF rectangular connector is a connector used in applications that require a 6-pin female socket. This connector is a receptacle, meaning that it can receive pins from a compatible connector and secure them in place. It can also be called a header, female socket, or receptacle connectivity solution. It is made from thermoplastic with a gold-plated copper alloy contact finish and is UL 94V-0 rated for flame resistance.
Specifics
The 69154-203LF is a 6-pin rectangular connector that comes with three blocks, two pins and one socket. The contact pitch is 1.62 mm, and the socket body has a height of 3.8 mm and a width of 5.0 mm. The current rating for the 69154-203LF is 1A and the voltage rating is 350VAC. The contact mating area is originally tin-plated copper alloy, with other available options such as gold finish.
Application Field and Working Principle
Conclusion
The 69154-203LF rectangular connector is a versatile connector that can be used in a variety of applications. It is UL 94V-0 rated for flame resistance and its contact finish allows for a secure connection with a low contact resistance and less signal degradation. It has an electrical working principle based on friction and can handle shock, vibration, and temperature fluctuations, making it suitable for harsh environments. All of these factors make the 69154-203LF a great choice for applications that require secure connection.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "6915" Included word is 40