| Allicdata Part #: | IR2136STR-ND |
| Manufacturer Part#: |
IR2136STR |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Short Description: | IC DRIVER 3PHASE 600V 28-SOIC |
| More Detail: | Half-Bridge Gate Driver IC Inverting 28-SOIC |
| DataSheet: | IR2136STR Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
Specifications
| Current - Peak Output (Source, Sink): | 200mA, 350mA |
| Base Part Number: | IR2136S |
| Supplier Device Package: | 28-SOIC |
| Package / Case: | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Rise / Fall Time (Typ): | 125ns, 50ns |
| High Side Voltage - Max (Bootstrap): | 600V |
| Input Type: | Inverting |
| Series: | -- |
| Logic Voltage - VIL, VIH: | 0.8V, 3V |
| Voltage - Supply: | 10 V ~ 20 V |
| Gate Type: | IGBT, N-Channel MOSFET |
| Number of Drivers: | 6 |
| Channel Type: | 3-Phase |
| Driven Configuration: | Half-Bridge |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
IR2136STR Application Field and Working Principle
PMIC - Gate Drivers are commonly used in power switching applications requiring high capacity switch and control. The IR2136STR is a specialty gate driver with features designed for this application. It is a one-package two-channel full bridge gate driver, designed to drive bipolar and unipolar stepper motors, solenoids, and valves.Overview
The IR2136STR is a complete, high-performance motor driver engineered to provide flexibility, robustness, and control in a single 5mmx7mm package. It is one of a family of high-power MOSFET gate drivers providing the highest grade performance and reliability.The IR2136STR is a complete 2-channel, full bridge gate driver. It utilizes a non-inverting, CMOS-output high- and low-side driver, clocked at up to 25MHz. The IR2136STR is capable of driving up to 40V, 150mΩ MOSFETs at a 2kV ESD rating. Its high-side and low-side gate drivers feature short-circuit protection, providing the high level of robustness and reliability expected from high-power MOSFETs.Functionality
The IR2136STR eliminates the complexity of driving motor brushed and brushless DC motor, stepper motors, solenoids, and valves, allowing them to be easily integrated into any end product application through on-chip control modes and fault protection circuits. It also allows systems to make short switching times with fast rise/fall times, enabling more efficient operation and longer motor lifetime.The IR2136STR supports an integrated start up, speed control, and fault protection circuits. The start-up circuit provides a simple way to perform pull-in operation and to keep the motors in step without additional complexity or external components. The speed control circuit uses a PWM generator to provide control over the motor speed. The fault protection circuit in the IR2136STR monitors the motor current and keeps the switching of the motor in a safe range. It also has overload and short circuit protection for extra reliability.Key Features
• High-output drive strength – 12A RMS continuous current per channel • Motor control and speed control – integrated PWM generator • Frequency up to 25MHz• Overload and short-circuit protection• ESD protection • Flexible command interface • Selectable operating voltageApplications
The IR2136STR is ideal for a variety of DC motor and stepper motor applications, including but not limited to:• Automotive• Industrial• Home Appliances • Robotics• Telecommunications• Test and Measurement Equipment• Medical Equipment• AvionicsHow It Works
The IR2136STR features two channels, each of which contains a high-side and a low-side gate driver circuit. These four channels are referred to as ‘on’ and ‘off’, and are designed to drive two bilateral MOSFETs. The IR2136STR features a control logic, allowing it to be operated in a variety of modes, providing flexibility for many applications. These modes are able to be configured via the integrated registers.The control logic circuit enables independent operation of the channels, allowing one channel to remain powered while the other is powered down. This enables intelligent power management of the device and conserves power when in idle. The integrated PWM generator is also enabled, allowing the user to program the desired PWM frequency. The PWM duty cycle is then adjusted based on the desired speed and torque. This allows the user to easily integrate the device into a control system. The IR2136STR also includes various protections, such as overcurrent and short-circuit, providing robustness and reliability in power switching applications. Overall, the IR2136STR gate drivers offer flexible, high performance operation for powering motors in a wide range of end product applications. It is ideal for automotive, industrial, home applications, and other applications requiring high capacity switching, control, and reliability.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "IR21" Included word is 37
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| IR2130 | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE ... |
| IR2153 | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRVR HALF BRDG SELF-OS... |
| IR2155 | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRVR HALF BRDG SELF-OS... |
| IR2170 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC CURRENT SENSE 600V 1MA... |
| IR2136STRPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRIVER BRIDGE 3PHASE 2... |
| IR2108S | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRIVER HALF BRIDGE 8SO... |
| IR2183STR | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER HALFBRIDGE 600V... |
| IR21844STRPBF | Infineon Tec... | -- | 2500 | IC DVR HALF BRIDGE 14-SOI... |
| IR2135STR | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE ... |
| IR21771SPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC CURRENT SENSE 16SOICCu... |
| IR2167SPBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC CTLR BALLAST PFC 20-SO... |
| IR2121PBF | Infineon Tec... | -- | 8632 | IC MOSFET DRIVER LOW SIDE... |
| IR2132 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE ... |
| IR2113-1PBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC MOSFET DRVR HI/LO SIDE... |
| IR2183STRPBF | Infineon Tec... | -- | 27500 | IC DRIVER HALF BRIDGE 8SO... |
| IR2108 | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRIVER HALF BRIDGE 8DI... |
| IR21094S | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER HALF-BRIDGE 14-... |
| IR2121 | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC MOSFET DRIVER LOW-SIDE... |
| IR21014 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 1... |
| IR21064STR | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRIVER HIGH/LOW 600V 1... |
| IR2131 | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE ... |
| IR2113SPBF | Infineon Tec... | 3.07 $ | 15 | IC MOSFET DRVR HI/LO SIDE... |
| IR21531DPBF | Infineon Tec... | -- | 19279 | IC DVR HALF BRDG SELF-OSC... |
| IR2112STRPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC MOSFET DRVR HI/LO SIDE... |
| IR2132SPBF | Infineon Tec... | 6.86 $ | 43 | IC DRIVER BRIDGE 3PHASE 2... |
| IR21593S | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC CTRLR BALLAST DIMMING ... |
| IR2131S | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE ... |
| IR2113-1 | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC MOSFET DRVR HI/LO SIDE... |
| IR2114SS | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER HALF-BRIDGE 24-... |
| IR21141SSPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRVR HALF BRIDGE 600V ... |
| IR2103PBF | Infineon Tec... | -- | 68 | IC DRIVER HALF BRIDGE 600... |
| IR2112-2 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC MOSFET DRVR HI/LO SIDE... |
| IR2156 | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC CNTL BALLAST 600V 0.5A... |
| IR21592S | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC CNTRLR BALLAST DIMMING... |
| IR2114SSPBF | Infineon Tec... | -- | 1247 | IC DRIVER HALF-BRIDGE 24-... |
| IR21531D | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRVR HALF BRDG SELF-OS... |
| IR2182 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 8... |
Latest Products
MAX5055AASA
IC MOSFET DRVR DUAL 8-SOICLow-Side Gate ...
LM27222SD
IC MOSFET DVR SYNC 4.5A HS 8WSONHalf-Bri...
ISL89166FBEAZ-T
IC MOSFET DRIVER 2CH 6A 8SOICLow-Side Ga...
ISL6614CBZR5238
IC DRVR DUAL SYNC BUCK 14-SOICHalf-Bridg...
LM5111-3MYX/NOPB
IC MOSFET DRIVER DUAL 5A 8MSOPLow-Side G...
IXDN414YI
IC DRIVER MOSF/IGBT 14A 5-TO-263Low-Side...
IR2136STR Datasheet/PDF