LKG1C682MESZBK Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
LKG1C682MESZBK-ND
Manufacturer Part#:
LKG1C682MESZBK
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: Nichicon
Short Description: CAP ALUM 6800UF 20% 16V SNAP IN
More Detail: 6800µF 16V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial...
DataSheet: LKG1C682MESZBK datasheetLKG1C682MESZBK Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Polarization: Polar
Package / Case: Radial, Can - Snap-In
Mounting Type: Through Hole
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 1.260" (32.00mm)
Size / Dimension: 0.866" Dia (22.00mm)
Lead Spacing: 0.394" (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency: 2.2A @ 120Hz
Applications: Audio
Ratings: --
Series: LKG
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance): --
Voltage - Rated: 16V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 6800µF
Part Status: Active
Packaging: Bulk
Description
Aluminum Electrolytic Capacitors
With a rated capacitance of 6.82 µF, a temperature rating of 70°C, and a rated voltage of 25 VDC, the capacitor is ideal for a large number of applications. These include power supplies, switching supplies, and DC-DC converters, as well as energy storage systems, audio/video devices, and medical equipment. The LKG1C682MESZBK has a long useful life and a low leakage current, which make it suitable for long-term usage.