LKG1E222MESACK Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
LKG1E222MESACK-ND
Manufacturer Part#:
LKG1E222MESACK
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: Nichicon
Short Description: CAP ALUM 2200UF 20% 25V SNAP IN
More Detail: 2200µF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial...
DataSheet: LKG1E222MESACK datasheetLKG1E222MESACK Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Polarization: Polar
Package / Case: Radial, Can - Snap-In
Mounting Type: Through Hole
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 1.260" (32.00mm)
Size / Dimension: 0.984" Dia (25.00mm)
Lead Spacing: 0.394" (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency: 1.8A @ 120Hz
Applications: Audio
Ratings: --
Series: LKG
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance): --
Voltage - Rated: 25V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 2200µF
Part Status: Active
Packaging: Bulk
Description
The LKG1E222MESACK is a snap-in aluminum electrolytic capacitor. It has a pitch of 5mm, a rated voltage of 25V, and a temperature range of -25°C to +85°C. The package dimensions are 15mm x 25mm x 10mm and it comes in a plastic housing. It has a rated ripple current of 28.7mA Ripple at 100KHz and 1.86Vp-p. It also has a series resistance of 12.8mOhm.