LKG1V153MESCAK Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
LKG1V153MESCAK-ND
Manufacturer Part#:
LKG1V153MESCAK
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: Nichicon
Short Description: CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP IN
More Detail: 15000µF 35V Aluminum Electrolytic Capacitors Radia...
DataSheet: LKG1V153MESCAK datasheetLKG1V153MESCAK Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Polarization: Polar
Package / Case: Radial, Can - Snap-In
Mounting Type: Through Hole
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 1.457" (37.00mm)
Size / Dimension: 1.378" Dia (35.00mm)
Lead Spacing: 0.394" (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency: 3.8A @ 120Hz
Applications: Audio
Ratings: --
Series: LKG
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance): --
Voltage - Rated: 35V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 15000µF