LKG1E392MESABK Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
LKG1E392MESABK-ND
Manufacturer Part#:
LKG1E392MESABK
Manufacturer: Nichicon
Short Description: CAP ALUM 3900UF 20% 25V SNAP IN
More Detail: 3900µF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial...
DataSheet: LKG1E392MESABK datasheetLKG1E392MESABK Datasheet/PDF
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 1.063" (27.00mm)
Size / Dimension: 0.984" Dia (25.00mm)
Lead Spacing: 0.394" (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency: 2.1A @ 120Hz
Series: LKG
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance): --
Voltage - Rated: 25V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 3900µF
Part Status: Active
Packaging: Bulk
Description
Aluminum Electrolytic Capacitors
LKG1E392MESABK Application Field and Working Principle
The LKG1E392MESABK is a surface-mount aluminum electrolytic capacitor and is designed for use in switched-mode power supplies, inverters, encoders, relays, and other applications where transient protection is needed. This capacitor has a rated voltage of 25V, a rated capacitance of 392µF, and a capacitance tolerance of ±20%.