LKG1E682MESABK Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
LKG1E682MESABK-ND
Manufacturer Part#:
LKG1E682MESABK
Manufacturer: Nichicon
Short Description: CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP IN
More Detail: 6800µF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial...
DataSheet: LKG1E682MESABK datasheetLKG1E682MESABK Datasheet/PDF
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 1.654" (42.00mm)
Size / Dimension: 0.984" Dia (25.00mm)
Lead Spacing: 0.394" (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency: 2.65A @ 120Hz
Series: LKG
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance): --
Voltage - Rated: 25V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 6800µF
Part Status: Active
Packaging: Bulk
Description
The physical size of the LKG1E682MESABK is 36.3 mm x 20 mm x 17.2 mm. It has a capacitance value of 680uF and a rated working voltage of 16VDC. It has an operating temperature range from -40°C to +85°C and a capacitance tolerance of ±20%. It has a maximum ripple current of 2.34Arms and a maximum ripple voltage of 640mVRMS.