LKG1H392MESBBK Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
LKG1H392MESBBK-ND
Manufacturer Part#:
LKG1H392MESBBK
Manufacturer: Nichicon
Short Description: CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP IN
More Detail: 3900µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial...
DataSheet: LKG1H392MESBBK datasheetLKG1H392MESBBK Datasheet/PDF
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 1.457" (37.00mm)
Size / Dimension: 1.181" Dia (30.00mm)
Lead Spacing: 0.394" (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency: 3A @ 120Hz
Series: LKG
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance): --
Voltage - Rated: 50V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 3900µF