LKG1K152MESCCK Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
LKG1K152MESCCK-ND
Manufacturer Part#:
LKG1K152MESCCK
Manufacturer: Nichicon
Short Description: CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP IN
More Detail: 1500µF 80V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial...
DataSheet: LKG1K152MESCCK datasheetLKG1K152MESCCK Datasheet/PDF
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 1.260" (32.00mm)
Size / Dimension: 1.378" Dia (35.00mm)
Lead Spacing: 0.394" (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency: 3.25A @ 120Hz
Series: LKG
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance): --
Voltage - Rated: 80V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 1500µF