2SC603600L Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
2SC603600LTR-ND
Manufacturer Part#:
2SC603600L
Product Category:
Discrete Semiconductor Products
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Short Description: TRANS NPN 12V 0.5A SSSMINI-3
More Detail: Bipolar (BJT) Transistor NPN 12V 500mA 200MHz 100m...
DataSheet: 2SC603600L datasheet2SC603600L Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Series: --
Packaging: Tape & Reel (TR)
Part Status: Obsolete
Transistor Type: NPN
Current - Collector (Ic) (Max): 500mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 12V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: 250mV @ 10mA, 200mA
Current - Collector Cutoff (Max): 100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: 270 @ 10mA, 2V
Power - Max: 100mW
Frequency - Transition: 200MHz
Operating Temperature: 125°C (TJ)
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: SOT-723
Supplier Device Package: SSSMini3-F1
Base Part Number: 2SC6036
Description
2SC603600L is a unique type of transistor that belongs to the bipolar junction transistor (BJT). This type of transistor is also known as a single collector transistor. It is usually manufactured using silicon materials, making them well suited for high voltage requirements. The 2SC603600L is a rated at 60V. It is designed to be used in applications that require low noise and high gain.