| Allicdata Part #: | MMSTA14-FDITR-ND |
| Manufacturer Part#: |
MMSTA14-7-F |
| Price: | $ 0.04 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Short Description: | TRANS NPN DARL 30V 0.3A SC70-3 |
| More Detail: | Bipolar (BJT) Transistor NPN - Darlington 30V 300m... |
| DataSheet: | MMSTA14-7-F Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 0.04000 |
| 10 +: | $ 0.03880 |
| 100 +: | $ 0.03800 |
| 1000 +: | $ 0.03720 |
| 10000 +: | $ 0.03600 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Transistor Type: | NPN - Darlington |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 300mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 30V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 1.5V @ 100µA, 100mA |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 100nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 20000 @ 100mA, 5V |
| Power - Max: | 200mW |
| Frequency - Transition: | 125MHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | SC-70, SOT-323 |
| Supplier Device Package: | SOT-323 |
| Base Part Number: | MMSTA14 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The MMST14-7-F is a type of single bipolar junction transistor (BJT), a type of transistor that\'s composed of three terminals connected to three semiconductor materials, with the terminals being labeled as the collector, base, and emitter. The MMST14-7-F\'s base can draw small current from the base terminal, which controls the gain and current flow between the collector and emitter.
The MMST14-7-F is a medium power BJT that finds a variety of uses. It is typically used for general purpose switching and amplification because it has a moderate collector current, and can handle a wide voltage range. The MMST14-7-F can be used as a switching device, as a driver for motors, or as an amplifier in audio applications. It can also be used in linear circuits such as Darlington pairs and linear amplifiers.
The MMST14-7-F has a rectangular structure, with its collector and emitter terminals at the outside corners of the rectangular grid and the base terminal at the center. A junction between the base and collector terminals forms a diode, and a junction between the base and emitter terminals forms a second diode. The two diodes, in combination with the base terminal, allow the transistor to operate in two primary modes.
The first mode is saturation mode, which is used when a small current is applied to the base which turns the transistor on and causes current to flow from the collector to the emitter. The transistor is said to be in saturation mode because the surface between the junction of the base and the collector is completely filled with electrons and can no longer draw current. In this mode, the transistor is used as a switch to allow current to flow between the collector and emitter.
The second mode is cutoff mode, which occurs when no current is applied to the base. In this mode, the base is acting like a reverse-biased diode, meaning that it will not allow current to flow between the collector and emitter because the collector and emitter are not provided with enough bias to draw current. In this mode, the transistor is typically used as an amplifier, where it can be used to amplify signals that come in on its base terminal.
The MMST14-7-F is a fairly versatile transistor with a variety of applications. It is used in a variety of linear circuits, amplifiers, and switching applications, and has the ability to handle a wide range of voltages. It is also reliable and able to withstand high temperatures, making it an ideal choice for a range of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MMST4124-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 25V 0.2A SC70-3... |
| MMST4401-TP | Micro Commer... | 0.04 $ | 3000 | TRANS NPN 40V 0.6A SOT323... |
| MMST5401-TP | Micro Commer... | 0.04 $ | 1000 | TRANS PNP 150V 0.2A SOT32... |
| MMST3904-TP | Micro Commer... | 0.04 $ | 9000 | TRANS NPN 40V 0.2A SOT323... |
| MMST4126-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TRANS PNP 25V 0.2A SC70-3... |
| MMST4401-7-F | Diodes Incor... | -- | 18000 | TRANS NPN 40V 0.6A SC70-3... |
| MMST8098T146 | ROHM Semicon... | 0.06 $ | 1000 | TRANS NPN 60V 0.2A SC-59 ... |
| MMSTA92-7-F | Diodes Incor... | 0.06 $ | 3000 | TRANS PNP 300V 0.1A SC70-... |
| MMSTA56T146 | ROHM Semicon... | 0.08 $ | 9000 | TRANS PNP 80V 0.5A SOT-34... |
| MMSTA13-7-F | Diodes Incor... | 0.07 $ | 1000 | TRANS NPN DARL 30V 0.3A S... |
| MMSTA13-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN DARL 30V 0.3A S... |
| MMST4401T146 | ROHM Semicon... | -- | 6000 | TRANS NPN 40V 0.6A SOT-34... |
| MMST6428T146 | ROHM Semicon... | 0.06 $ | 1000 | TRANS NPN 50V 0.2A SMT3Bi... |
| MMSTA06-7-F | Diodes Incor... | -- | 1000 | TRANS NPN 80V 0.5A SC70-3... |
| MMST2222A-TP | Micro Commer... | 0.04 $ | 9000 | TRANS NPN 40V SOT323Bipol... |
| MMSTA42-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 300V 0.2A SC70-... |
| MMST6427-7-F | Diodes Incor... | -- | 3000 | TRANS NPN DARL 40V 0.5A S... |
| MMSTA63-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TRANS PNP DARL 30V 0.5A S... |
| MMST5551-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 160V 0.2A SC70-... |
| MMST3906-7-F | Diodes Incor... | -- | 36000 | TRANS PNP 40V 0.2A SC70-3... |
| MMST2907A-7-F | Diodes Incor... | -- | 6000 | TRANS PNP 60V 0.6A SC70-3... |
| MMST4403T146 | ROHM Semicon... | 0.05 $ | 3000 | TRANS PNP 40V 0.6A SOT-34... |
| MMSTA55-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TRANS PNP 60V 0.5A SC70-3... |
| MMSTA92-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TRANS PNP 300V 0.1A SC70-... |
| MMSTA14-7-F | Diodes Incor... | 0.06 $ | 1000 | TRANS NPN DARL 30V 0.3A S... |
| MMSTA05-7-F | Diodes Incor... | -- | 3000 | TRANS NPN 60V 0.5A SC70-3... |
| MMSTA56-7-F | Diodes Incor... | -- | 1000 | TRANS PNP 80V 0.5A SC70-3... |
| MMST3906-TP | Micro Commer... | 0.04 $ | 1000 | TRANS PNP 40V 0.2A SOT323... |
| MMST2907A-TP | Micro Commer... | -- | 3000 | TRANS PNP 60V 0.6A SOT323... |
| MMSTA92-TP | Micro Commer... | 0.05 $ | 1000 | TRANS PNP 300V 0.1A SOT32... |
| MMST4403-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | TRANS PNP 40V 0.6A SC70-3... |
| MMST2222A-7-F | Diodes Incor... | -- | 39000 | TRANS NPN 40V 0.6A SC70-3... |
| MMST4126-7-F | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TRANS PNP 25V 0.2A SC70-3... |
| MMSTA14T146 | ROHM Semicon... | 0.08 $ | 1000 | TRANS NPN 30V 0.5ABipolar... |
| MMSTA64-7-F | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TRANS PNP DARL 30V 0.5A S... |
| MMST2222A-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | TRANS NPN 40V 0.6A SC70-3... |
| MMST5551-7-F | Diodes Incor... | -- | 42000 | TRANS NPN 160V 0.2A SC70-... |
| MMSTA06T146 | ROHM Semicon... | 0.08 $ | 3000 | TRANS NPN 80V 0.5A SOT-34... |
| MMSTA42-TP | Micro Commer... | 0.04 $ | 42000 | TRANS NPN 300V 0.2A SOT32... |
| MMSTA14-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN DARL 30V 0.3A S... |
GENERAL-PURPOSE TRANSISTORBipolar (BJT) ...
TRANS PNP DARL 30A 120V DIEBipolar (BJT)...
TRANS PNP DARLINGTON DIEBipolar (BJT) Tr...
TRANS GENERAL PURPOSE TO-218Bipolar (BJT...
TRANS PNP 140V 1ABipolar (BJT) Transisto...
TRANS NPN 700V 3A I2PAKBipolar (BJT) Tra...
MMSTA14-7-F Datasheet/PDF