| Allicdata Part #: | MMSTA56-FDITR-ND |
| Manufacturer Part#: |
MMSTA56-7-F |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Short Description: | TRANS PNP 80V 0.5A SC70-3 |
| More Detail: | Bipolar (BJT) Transistor PNP 80V 500mA 50MHz 200mW... |
| DataSheet: | MMSTA56-7-F Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
Specifications
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Transistor Type: | PNP |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 500mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 80V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 250mV @ 10mA, 100mA |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 100nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 100 @ 100mA, 1V |
| Power - Max: | 200mW |
| Frequency - Transition: | 50MHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | SC-70, SOT-323 |
| Supplier Device Package: | SOT-323 |
| Base Part Number: | MMSTA56 |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
< p > The MMSTA56-7-F, or medium power epitaxial silicon NPN transistor, is a single, bipolar (BJT) transistor designed to perform in medium power applications. As a NPN transistor with medium power capabilities, the MMSTA56-7-F can be used in any application that requires both low power consumption and excellent performance such as amplifiers and switches in hi-fi audio systems. < /p >< p > The MMSTA56-7-F has a low VCEsat, allowing for greater power savings. It is also capable of operating at high frequencies, allowing for improved system performance. The device also features a wide gain bandwidth, providing high linearity and low distortion. Additionally, the MMSTA56-7-F has a high current gain, enabling operation in high-current applications. < /p >< p > To understand the working principle of the MMSTA56-7-F, we must first understand what a transistor is. A transistor is a semi-conductor device that can amplify and switch electrical signals, allowing for the control of current flow in a circuit. A transistor is made up of three regions – the emitter, the base, and the collector. < /p >< p > In the MMSTA56-7-F, current flow is controlled by the base-emitter voltage. When this voltage is positive (higher than the saturation voltage) current can flow through the transistor. This causes the current flowing through the collector to increase, allowing for amplification. When the base-emitter voltage is negative (lower than the saturation voltage) no current can flow through the transistor and the current flowing through the collector decreases. In this way, the MMSTA56-7-F can be used to control the flow of current in a circuit and can therefore be used for amplification, switching, and other applications. < /p >< p > The MMSTA56-7-F can be used in a variety of applications. It is suitable for use in analog and digital circuit for switching, linear such as amplifier circuits, and higher current load applications. It can also be used in power supplies, audio amplifiers, diode circuits, and more. < /p > < p > In summary, the MMSTA56-7-F is a single, bipolar (BJT) transistor designed to perform in medium power applications. It has a low VCEsat, allowing for greater power savings and higher performance. It also has a wide gain bandwidth and a high current gain, making it suitable for a variety of applications. Finally, it can be used to control the flow of current in a circuit and can therefore be used for amplifying, switching, and other applications. < /p >The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "MMST" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MMST4124-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 25V 0.2A SC70-3... |
| MMST4401-TP | Micro Commer... | 0.04 $ | 3000 | TRANS NPN 40V 0.6A SOT323... |
| MMST5401-TP | Micro Commer... | 0.04 $ | 1000 | TRANS PNP 150V 0.2A SOT32... |
| MMST3904-TP | Micro Commer... | 0.04 $ | 9000 | TRANS NPN 40V 0.2A SOT323... |
| MMST4126-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TRANS PNP 25V 0.2A SC70-3... |
| MMST4401-7-F | Diodes Incor... | -- | 18000 | TRANS NPN 40V 0.6A SC70-3... |
| MMST8098T146 | ROHM Semicon... | 0.06 $ | 1000 | TRANS NPN 60V 0.2A SC-59 ... |
| MMSTA92-7-F | Diodes Incor... | 0.06 $ | 3000 | TRANS PNP 300V 0.1A SC70-... |
| MMSTA56T146 | ROHM Semicon... | 0.08 $ | 9000 | TRANS PNP 80V 0.5A SOT-34... |
| MMSTA13-7-F | Diodes Incor... | 0.07 $ | 1000 | TRANS NPN DARL 30V 0.3A S... |
| MMSTA13-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN DARL 30V 0.3A S... |
| MMST4401T146 | ROHM Semicon... | -- | 6000 | TRANS NPN 40V 0.6A SOT-34... |
| MMST6428T146 | ROHM Semicon... | 0.06 $ | 1000 | TRANS NPN 50V 0.2A SMT3Bi... |
| MMSTA06-7-F | Diodes Incor... | -- | 1000 | TRANS NPN 80V 0.5A SC70-3... |
| MMST2222A-TP | Micro Commer... | 0.04 $ | 9000 | TRANS NPN 40V SOT323Bipol... |
| MMSTA42-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 300V 0.2A SC70-... |
| MMST6427-7-F | Diodes Incor... | -- | 3000 | TRANS NPN DARL 40V 0.5A S... |
| MMSTA63-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TRANS PNP DARL 30V 0.5A S... |
| MMST5551-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 160V 0.2A SC70-... |
| MMST3906-7-F | Diodes Incor... | -- | 36000 | TRANS PNP 40V 0.2A SC70-3... |
| MMST2907A-7-F | Diodes Incor... | -- | 6000 | TRANS PNP 60V 0.6A SC70-3... |
| MMST4403T146 | ROHM Semicon... | 0.05 $ | 3000 | TRANS PNP 40V 0.6A SOT-34... |
| MMSTA55-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TRANS PNP 60V 0.5A SC70-3... |
| MMSTA92-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TRANS PNP 300V 0.1A SC70-... |
| MMSTA14-7-F | Diodes Incor... | 0.06 $ | 1000 | TRANS NPN DARL 30V 0.3A S... |
| MMSTA05-7-F | Diodes Incor... | -- | 3000 | TRANS NPN 60V 0.5A SC70-3... |
| MMSTA56-7-F | Diodes Incor... | -- | 1000 | TRANS PNP 80V 0.5A SC70-3... |
| MMST3906-TP | Micro Commer... | 0.04 $ | 1000 | TRANS PNP 40V 0.2A SOT323... |
| MMST2907A-TP | Micro Commer... | -- | 3000 | TRANS PNP 60V 0.6A SOT323... |
| MMSTA92-TP | Micro Commer... | 0.05 $ | 1000 | TRANS PNP 300V 0.1A SOT32... |
| MMST4403-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | TRANS PNP 40V 0.6A SC70-3... |
| MMST2222A-7-F | Diodes Incor... | -- | 39000 | TRANS NPN 40V 0.6A SC70-3... |
| MMST4126-7-F | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TRANS PNP 25V 0.2A SC70-3... |
| MMSTA14T146 | ROHM Semicon... | 0.08 $ | 1000 | TRANS NPN 30V 0.5ABipolar... |
| MMSTA64-7-F | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TRANS PNP DARL 30V 0.5A S... |
| MMST2222A-7 | Diodes Incor... | -- | 1000 | TRANS NPN 40V 0.6A SC70-3... |
| MMST5551-7-F | Diodes Incor... | -- | 42000 | TRANS NPN 160V 0.2A SC70-... |
| MMSTA06T146 | ROHM Semicon... | 0.08 $ | 3000 | TRANS NPN 80V 0.5A SOT-34... |
| MMSTA42-TP | Micro Commer... | 0.04 $ | 42000 | TRANS NPN 300V 0.2A SOT32... |
| MMSTA14-7 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN DARL 30V 0.3A S... |
Latest Products
BC807-16W/MIX
GENERAL-PURPOSE TRANSISTORBipolar (BJT) ...
CP547-MJ11015-CT
TRANS PNP DARL 30A 120V DIEBipolar (BJT)...
CP547-CEN1103-WS
TRANS PNP DARLINGTON DIEBipolar (BJT) Tr...
TIP35C SL
TRANS GENERAL PURPOSE TO-218Bipolar (BJT...
JAN2N3634
TRANS PNP 140V 1ABipolar (BJT) Transisto...
BULB7216-1
TRANS NPN 700V 3A I2PAKBipolar (BJT) Tra...
MMSTA56-7-F Datasheet/PDF