4455-868-PDK Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
336-2581-ND
Manufacturer Part#:
4455-868-PDK
Product Category:
RF/IF and RFID
Manufacturer: Silicon Labs
Short Description: KIT DEMO EZRADIO 2WAY 868MHZ
More Detail: N/A
DataSheet: 4455-868-PDK datasheet4455-868-PDK Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Series: EZRadio®
Part Status: Obsolete
Type: Transceiver
Frequency: 868MHz
For Use With/Related Products: Si4455
Supplied Contents: Board(s)
Description
Introduction
Application Field and Working Principle
The 4455-868-PDK enables system designers to build and test a range of applications including low-power devices for the Internet of Things, proprietary networks, industrial automation and sensor networks. The development kit also is also one of the few standards-compliant single-board platforms providing an evaluation and test platform for regional standards such as Europe\'s 868 MHz SRD band and the US 915 MHz ISM band.
The integrated radio of the 4455-868-PDK supports a range of industry-standard modulation schemes including 4-FSK, GMSK and MSK, as well as proprietary modulation schemes for wireless applications with special requirements such as low power consumption, high data rate, and high sensitivity. The radio has a sensitivity of -120 dBm at 868 MHz and a power output of +20 dBm. The radio also supports a range of communication protocols, including IEEE 802.15.4 and Zigbee.
Conclusion
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "4455" Included word is 40