4455CPCE10D868M-K Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
4455CPCE10D868M-K-ND
Manufacturer Part#:
4455CPCE10D868M-K
Manufacturer: Silicon Labs
Short Description: PICO BOARD EZRADIO 898MHZ
More Detail: N/A
DataSheet: 4455CPCE10D868M-K datasheet4455CPCE10D868M-K Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Type: Transceiver
Frequency: 868MHz
Description
The 4455CPCE10D868M-K is designed to offer a versatile and thorough testing solution for radio frequency projects. This kit includes two transceivers and two digital radios: the 4455CPCE10D amplifier transceiver and the 868MHz transceiver. Both of these transceivers are capable of amplifying radio frequency signals up to 5W. With its advanced features and functions, the 4455CPCE10D transceiver is well-suited for all RF projects that require efficient testing and analysis.
The 868MHz transceiver of the 4455CPCE10D868M-K is capable of transmitting and receiving signals from one another with a range of 1000 meters. This transceiver utilizes the latest digital technologies, allowing it to deliver a faster data transfer rate than conventional analog transceivers. With its robust performance, the 868MHz transceiver enables designers to create and modify projects with a minimum of effort.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "4455" Included word is 40