4455CLED-868-PER-K Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
4455CLED-868-PER-K-ND
Manufacturer Part#:
4455CLED-868-PER-K
Manufacturer: Silicon Labs
Short Description: EVAL BOARD EZRADIO TX 868MHZ
More Detail: N/A
DataSheet: 4455CLED-868-PER-K datasheet4455CLED-868-PER-K Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Type: Transceiver
Frequency: 868MHz
Description
The 4455CLED-868-PER-K is an evaluation and development kit designed to enable the evaluation, prototyping, and development of applications in the 868 MHz frequency range. This product contains all the necessary tools for customers to evaluate the most common performance and functionality parameters associated with RF systems operating in the 868 MHz frequency range. It supports both real-time and static testing of the various components included in the package.
The 4455CLED-868-PER-K typically consists of a PCB mounted transmitter, receiver, antenna, test leads, an oscilloscope, power supply, and cables. The transmitter and receiver are capable of supporting up to 10 mW of transmit power with a range of up to 1 kilometer. The receiver has a sensitivity of -117dBm and a maximum bandwidth of 400 MHz.