4455-PCE10D434M-EK Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
4455-PCE10D434M-EK-ND
Manufacturer Part#:
4455-PCE10D434M-EK
Product Category:
RF/IF and RFID
Manufacturer: Silicon Labs
Short Description: BOARD EVAL TXRX EZRADIO 434MHZ
More Detail: N/A
DataSheet: 4455-PCE10D434M-EK datasheet4455-PCE10D434M-EK Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Series: EZRadio®
Part Status: Obsolete
Type: Transceiver
Frequency: 434MHz
For Use With/Related Products: Si4455
Supplied Contents: Board(s)
Description
The 4455-PCE10D434M-EK is a great tool for RF research and development. It comes with an FPGA with plenty of programmable logic and connectivity modules. It also has two high-speed transceiver channels, two linear amplitude modulators for communication protocol definition, four high-speed analog inputs, an Ethernet port, a standard DDR3 memory interface, and a USB port. The unit also features an internal clock of up to 1.2GHz and a low power consumption of only 5.3 watts. Additionally, the 4455-PCE10D434M-EK is compatible with the popular development tools such as Vivado, LabVIEW, GNU, ModelSim, and more.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "4455" Included word is 40