4455C-434-PDK Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
4455C-434-PDK-ND
Manufacturer Part#:
4455C-434-PDK
Product Category:
RF/IF and RFID
Manufacturer: Silicon Labs
Short Description: 4455 PICOBOARD W/O PCB ANTENNA +
More Detail: N/A
DataSheet: 4455C-434-PDK datasheet4455C-434-PDK Datasheet/PDF
Quantity: 2
Stock 2Can Ship Immediately
Specifications
Series: EZRadio®
Part Status: Active
Type: Transceiver
Frequency: 434MHz
For Use With/Related Products: Si4455
Supplied Contents: Board(s)
Description
The 4455C-434-PDK features an integrated power amplifier module that has a power output of up to 200W, making it ideal for testing and evaluation of high-power circuits. This module also includes an adjustable threshold for fine-tuning of output power. The frequency synthesizer enables the user to generate signals with a frequency range up to 1GHz, allowing precise tuning of the device. The transmitter and receiver are connected to the synthesizer, enabling a wide range of RF signals to be generated and monitored.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "4455" Included word is 40