4455CPCE10D915M-K Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
4455CPCE10D915M-K-ND
Manufacturer Part#:
4455CPCE10D915M-K
Manufacturer: Silicon Labs
Short Description: PICO BOARD EZRADIO 915MHZ
More Detail: N/A
DataSheet: 4455CPCE10D915M-K datasheet4455CPCE10D915M-K Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Type: Transceiver
Frequency: 915MHz
Description
Application Field
Working Principle
The 4455CPCE10D915M-K is an integrated RF evaluation and development board featuring Bluetooth Low Energy (BLE) protocol support. The board includes numerous on-board components such as a 915 MHz receiver, transmitter, temperature sensor, power amplifier, low noise amplifier (LNA) and several RF connectors. The board supports BLE protocol and can be operated in either Master or Slave mode. The board is powered by either an external power supply or via an on-board battery allowing users to develop and test energy-efficient applications. The temperature sensor allows users to measure temperatures accurately and is especially useful in medical and military applications. The on-board LNA allows users to improve performance with higher gain. The board also supports various communication standards such as CDMA, TDMA, GSM, and GPRS.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "4455" Included word is 40