UHE2A101MPD Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
493-1668-ND
Manufacturer Part#:
UHE2A101MPD
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: Nichicon
Short Description: CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
More Detail: 100µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial...
DataSheet: UHE2A101MPD datasheetUHE2A101MPD Datasheet/PDF
Quantity: 24814
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Stock 24814Can Ship Immediately
Specifications
Polarization: Polar
Package / Case: Radial, Can
Mounting Type: Through Hole
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 0.984" (25.00mm)
Size / Dimension: 0.394" Dia (10.00mm)
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Impedance: 200 mOhms
Ripple Current @ Low Frequency: 416.5mA @ 120Hz
Applications: General Purpose
Ratings: --
Series: UHE
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.: 7000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance): --
Voltage - Rated: 100V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 100µF
Moisture Sensitivity Level (MSL): --
Part Status: Active
Lead Free Status / RoHS Status: --
Packaging: Bulk
Description
The UHE2A101MPD uses a liquid electrolyte for its construction, which is typically benzyl alcohol. This provides the capacitor with a long shelf-life and a low internal resistance. It also allows for a low dissipation factor, which is important when the capacitor is being used in AC circuits. The capacitor also has a high AC voltage rating of up to 105V and can handle high ripple currents up to 7A. This makes it a good choice for AC circuits with higher ripple currents or higher AC voltage ratings.