UHE2A6R8MDT Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
UHE2A6R8MDT-ND
Manufacturer Part#:
UHE2A6R8MDT
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: Nichicon
Short Description: CAP ALUM 6.8UF 20% 100V RADIAL
More Detail: 6.8µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial...
DataSheet: UHE2A6R8MDT datasheetUHE2A6R8MDT Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Contains lead / RoHS non-compliant
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Polarization: Polar
Package / Case: Radial, Can
Mounting Type: Through Hole
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 0.433" (11.00mm)
Size / Dimension: 0.197" Dia (5.00mm)
Lead Spacing: 0.079" (2.00mm)
Impedance: 2.3 Ohms
Ripple Current @ Low Frequency: 34.1mA @ 120Hz
Applications: General Purpose
Ratings: --
Series: UHE
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance): --
Voltage - Rated: 100V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 6.8µF
Moisture Sensitivity Level (MSL): --
Part Status: Obsolete
Lead Free Status / RoHS Status: --
Packaging: Bulk
Description
The UHE2A6R8MDT is a special type of aluminum electrolytic capacitor with a thick film capacitor inside the aluminum casing, giving it special stability, high energy density, and extended life. The UHE2A6R8MDT also features a wide capacitance range, from 0.1μF to 2200μF, as well as a high ripple current rating of up to 40A. These characteristics make the UHE2A6R8MDT especially suitable for extreme temperature applications such as automotive, lighting, and industrial applications.