UHE2A560MPT Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
UHE2A560MPT-ND
Manufacturer Part#:
UHE2A560MPT
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: Nichicon
Short Description: CAP ALUM 56UF 20% 100V RADIAL
More Detail: 56µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial,...
DataSheet: UHE2A560MPT datasheetUHE2A560MPT Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Contains lead / RoHS non-compliant
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Polarization: Polar
Package / Case: Radial, Can
Mounting Type: Through Hole
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 0.787" (20.00mm)
Size / Dimension: 0.315" Dia (8.00mm)
Lead Spacing: 0.138" (3.50mm)
Impedance: 330 mOhms
Ripple Current @ High Frequency: 408mA @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency: 285.6mA @ 120Hz
Applications: General Purpose
Ratings: --
Series: UHE
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.: 7000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance): --
Voltage - Rated: 100V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 56µF
Moisture Sensitivity Level (MSL): --
Part Status: Obsolete
Lead Free Status / RoHS Status: --
Packaging: Bulk
Description
Aluminum Electrolytic Capacitors – UHE2A560MPT Application Field and Working Principle
The UHE2A560MPT capacitor is available in different sizes, capacities, and voltages to match the needs of specific applications. For example, it can be found with capacitance values ranging from 22μF to 1,000μF, voltage ratings from 1V to 1,250V, and temperature ratings from -55°C to 125°C. The capacitor is designed in accordance with a variety of industry standards, such as IEC and RoHS, and is UL Approved.