UHE2A471MHD Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
493-1682-ND
Manufacturer Part#:
UHE2A471MHD
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: Nichicon
Short Description: CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
More Detail: 470µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial...
DataSheet: UHE2A471MHD datasheetUHE2A471MHD Datasheet/PDF
Quantity: 16276
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Stock 16276Can Ship Immediately
Specifications
Polarization: Polar
Package / Case: Radial, Can
Mounting Type: Through Hole
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 1.398" (35.50mm)
Size / Dimension: 0.630" Dia (16.00mm)
Lead Spacing: 0.295" (7.50mm)
Impedance: 45 mOhms
Ripple Current @ High Frequency: 1.9A @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency: 1.425A @ 120Hz
Applications: General Purpose
Ratings: --
Series: UHE
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.: 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance): --
Voltage - Rated: 100V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 470µF