UHE2A470MPT Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
UHE2A470MPT-ND
Manufacturer Part#:
UHE2A470MPT
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: Nichicon
Short Description: CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
More Detail: 47µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial,...
DataSheet: UHE2A470MPT datasheetUHE2A470MPT Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Contains lead / RoHS non-compliant
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Polarization: Polar
Package / Case: Radial, Can
Mounting Type: Through Hole
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 0.492" (12.50mm)
Size / Dimension: 0.394" Dia (10.00mm)
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Impedance: 430 mOhms
Ripple Current @ High Frequency: 325mA @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency: 227.5mA @ 120Hz
Applications: General Purpose
Ratings: --
Series: UHE
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.: 7000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance): --
Voltage - Rated: 100V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 47µF
Moisture Sensitivity Level (MSL): --
Part Status: Obsolete
Lead Free Status / RoHS Status: --
Packaging: Bulk
Description
Features of the UHE2A470MPT
  • Tin-plated copper leads and stamped aluminum base
  • Small, lightweight construction
  • Wide temperature range: -30 to +85°C
  • Low impedance compared to other aluminum electrolytics
  • High capacitance values of up to 100µF