UHE2A271MHT6 Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
UHE2A271MHT6-ND
Manufacturer Part#:
UHE2A271MHT6
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: Nichicon
Short Description: CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL
More Detail: 270µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial...
DataSheet: UHE2A271MHT6 datasheetUHE2A271MHT6 Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Contains lead / RoHS non-compliant
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Polarization: Polar
Package / Case: Radial, Can
Mounting Type: Through Hole
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 0.984" (25.00mm)
Size / Dimension: 0.630" Dia (16.00mm)
Lead Spacing: 0.295" (7.50mm)
Impedance: 73 mOhms
Ripple Current @ High Frequency: 1.35A @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency: 945mA @ 120Hz
Applications: General Purpose
Ratings: --
Series: UHE
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.: 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance): --
Voltage - Rated: 100V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 270µF
Moisture Sensitivity Level (MSL): --
Part Status: Obsolete
Lead Free Status / RoHS Status: --
Packaging: Bulk
Description
The UHE2A271MHT6 aluminum electrolytic capacitor has a capacitance of 2.7uF and a voltage rating of 6.3V. The capacitance indicates the ability of a capacitor to store electric charge, while the voltage rating indicates the maximum amount of voltage that it can safely handle. The UHE2A271MHT6 is designed to operate in temperatures ranging from -55°C to +105°C.