UHE2A470MPD Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
493-1663-ND
Manufacturer Part#:
UHE2A470MPD
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: Nichicon
Short Description: CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
More Detail: 47µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial,...
DataSheet: UHE2A470MPD datasheetUHE2A470MPD Datasheet/PDF
Quantity: 52224
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Stock 52224Can Ship Immediately
Specifications
Polarization: Polar
Package / Case: Radial, Can
Mounting Type: Through Hole
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 0.492" (12.50mm)
Size / Dimension: 0.394" Dia (10.00mm)
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Impedance: 430 mOhms
Ripple Current @ High Frequency: 325mA @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency: 227.5mA @ 120Hz
Applications: General Purpose
Ratings: --
Series: UHE
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.: 7000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance): --
Voltage - Rated: 100V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 47µF