UHE2A6R8MDD Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
493-1659-ND
Manufacturer Part#:
UHE2A6R8MDD
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: Nichicon
Short Description: CAP ALUM 6.8UF 20% 100V RADIAL
More Detail: 6.8µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial...
DataSheet: UHE2A6R8MDD datasheetUHE2A6R8MDD Datasheet/PDF
Quantity: 2055
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Stock 2055Can Ship Immediately
Specifications
Polarization: Polar
Package / Case: Radial, Can
Mounting Type: Through Hole
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 0.433" (11.00mm)
Size / Dimension: 0.197" Dia (5.00mm)
Lead Spacing: 0.079" (2.00mm)
Impedance: 2.3 Ohms
Ripple Current @ Low Frequency: 34.1mA @ 120Hz
Applications: General Purpose
Ratings: --
Series: UHE
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance): --
Voltage - Rated: 100V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 6.8µF