UHE2A150MED Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
493-1660-ND
Manufacturer Part#:
UHE2A150MED
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: Nichicon
Short Description: CAP ALUM 15UF 20% 100V RADIAL
More Detail: 15µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial,...
DataSheet: UHE2A150MED datasheetUHE2A150MED Datasheet/PDF
Quantity: 5430
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Stock 5430Can Ship Immediately
Specifications
Polarization: Polar
Package / Case: Radial, Can
Mounting Type: Through Hole
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 0.433" (11.00mm)
Size / Dimension: 0.248" Dia (6.30mm)
Lead Spacing: 0.098" (2.50mm)
Impedance: 1.2 Ohms
Ripple Current @ High Frequency: 126mA @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency: 69.3mA @ 120Hz
Applications: General Purpose
Ratings: --
Series: UHE
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance): --
Voltage - Rated: 100V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 15µF