UHE2A680MPD Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
493-1665-ND
Manufacturer Part#:
UHE2A680MPD
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: Nichicon
Short Description: CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL
More Detail: 68µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial,...
DataSheet: UHE2A680MPD datasheetUHE2A680MPD Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Polarization: Polar
Package / Case: Radial, Can
Mounting Type: Through Hole
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 0.630" (16.00mm)
Size / Dimension: 0.394" Dia (10.00mm)
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Impedance: 310 mOhms
Ripple Current @ High Frequency: 400mA @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency: 280mA @ 120Hz
Applications: General Purpose
Ratings: --
Series: UHE
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.: 7000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance): --
Voltage - Rated: 100V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 68µF
Moisture Sensitivity Level (MSL): --
Part Status: Active
Lead Free Status / RoHS Status: --
Packaging: Bulk
Description
The UHE2A680MPD is a surface-mount axial aluminum electrolytic capacitor. It has a rated voltage of 6.8V, a capacitance of 470uF, and a rated ripple current of 1.5A. It is especially suited for high-current applications and can be used in circuits that require fast charge and discharge times and high voltage spikes. The UHE2A680MPD features an extended life of up to 3,000 hours and is RoHS compliant, making it a great choice for high-temperature and high-power applications.
The UHE2A680MPD uses a patented wet electrolyte technology to help reduce losses and improve efficiency. This type of electrolyte also helps to provide a low equivalent series resistance (ESR). The UHE2A680MPD has a maximum ESR of 0.27 mΩ. This helps to ensure that the capacitor is able to efficiently conduct electricity without compromising its operating temperature.