UHE2A331MHT Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
UHE2A331MHT-ND
Manufacturer Part#:
UHE2A331MHT
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: Nichicon
Short Description: CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
More Detail: 330µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial...
DataSheet: UHE2A331MHT datasheetUHE2A331MHT Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Contains lead / RoHS non-compliant
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Polarization: Polar
Package / Case: Radial, Can
Mounting Type: Through Hole
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 1.575" (40.00mm)
Size / Dimension: 0.492" Dia (12.50mm)
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Impedance: 71 mOhms
Ripple Current @ High Frequency: 1.28A @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency: 896mA @ 120Hz
Applications: General Purpose
Ratings: --
Series: UHE
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.: 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance): --
Voltage - Rated: 100V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 330µF