NSVBAV99WT3G Discrete Semiconductor Products |
|
| Allicdata Part #: | NSVBAV99WT3GOSTR-ND |
| Manufacturer Part#: |
NSVBAV99WT3G |
| Price: | $ 0.03 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Short Description: | DIODE ARRAY GP 99V 200MA SC70 |
| More Detail: | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 100V... |
| DataSheet: | NSVBAV99WT3G Datasheet/PDF |
| Quantity: | 10000 |
| 1 +: | $ 0.03000 |
| 10 +: | $ 0.02910 |
| 100 +: | $ 0.02850 |
| 1000 +: | $ 0.02790 |
| 10000 +: | $ 0.02700 |
| Series: | Automotive, AEC-Q100 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Diode Configuration: | 1 Pair Series Connection |
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 100V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 715mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.25V @ 150mA |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr): | 6ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1µA @ 100V |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | SC-70, SOT-323 |
| Supplier Device Package: | SC-70-3 (SOT323) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
。Diodes - Rectifiers - Arrays - NSVBAV99WT3G Application Field and Working Principle
The NSVBAV99WT3G is a diode rectifier array designed and manufactured to manage large currents in the range of 200 volts and 25 amps. This product is commonly used in power supply, charging and power management applications. It can be found in mobile telecommunications, consumer electronics, automotive and aviation applications and other demanding environments, as well.
Features
- Thin packages with a thickness of 0.84mm
- Low Vf (forward voltage drop) over the full temperature range
- A maximum reverse voltage of 200V
- A maximum average forward current of 25A
- High forward surge current capability
- Excellent temperature coefficient specifications
Applications
- Power supply and power management circuits
- Drivers circuits
- IP phone sources
- Switch mode power supply (SMPS) rectifiers
- VDC Bus rectifiers
- Load switching applications
- Cellular phone DC/DC convserters
- Automotive electronic device supply
- Surge immunity testing
- Aviation applications
Working Principle
The working principle of the NSVBAV99WT3G diode rectifier array is based on the simple concept that a diode will allow current to flow in one direction only. This characteristic is used in rectification circuits to convert alternating current (AC) power to direct current (DC) power. The NSVBAV99WT3G diode rectifier array is designed to be a compact, but robust-performing solution for power management applications. It is designed to withstand voltage up to 200V and to handle up to 25 Amperes of current. The package for each diode also features a low profile and thickness of only 0.84mm, making it ideal for use in slim form factor designs.
Conclusion
The NSVBAV99WT3G diode rectifier array is a versatile power management solution that can handle up to 200V and 25A of current. Its low profile and small package make it ideal for use in space- saving, high power designs. Additionally, it provides excellent temperature coefficient specifications for improved temperature control, as well as improved forward surge current capability for more reliable and robust power switching solutions.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| NSVBC818-40LT1G | ON Semicondu... | 0.04 $ | 1000 | TRANS NPN 25V 0.5A SOT23B... |
| NSVBAS21HT1G | ON Semicondu... | 0.04 $ | 6000 | DIODE GEN PURP 250V 200MA... |
| NSVBC858BLT1G | ON Semicondu... | 0.02 $ | 24000 | TRANS PNP 30V 0.1A SOT23B... |
| NSVBA114YDXV6T1G | ON Semicondu... | -- | 1000 | TRANS 2PNP PREBIAS 0.5W S... |
| NSVB123JPDXV6T1G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT... |
| NSVBC143ZPDXV6T5G | ON Semicondu... | 0.08 $ | 1000 | TRANS PREBIAS NPN/PNP 50V... |
| NSVBC847BTT1G | ON Semicondu... | 0.04 $ | 1000 | TRANS NPN 45V 0.1A SC75Bi... |
| NSVBAS20LT3G | ON Semicondu... | -- | 1000 | DIODE GP 200V 200MA SOT23... |
| NSVBCX17LT1G | ON Semicondu... | 0.06 $ | 1000 | TRANS PNP 45V 0.5A SOT23B... |
| NSVBC124EDXV6T1G | ON Semicondu... | 0.08 $ | 1000 | TRANS 2NPN PREBIAS 0.5W S... |
| NSVBSS63LT1G | ON Semicondu... | 0.06 $ | 9000 | TRANS PNP 100V 0.1A SOT-2... |
| NSVBC850BLT1G | ON Semicondu... | 0.04 $ | 1000 | TRANS NPN BIPOLAR 45V SOT... |
| NSVBCP53-16T3G | ON Semicondu... | 0.14 $ | 1000 | TRANS PNP 80V 1.5A SOT-22... |
| NSVBAT54HT1G | ON Semicondu... | -- | 21000 | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA ... |
| NSVBA114EDXV6T1G | ON Semicondu... | 0.08 $ | 1000 | TRANS 2PNP PREBIAS 0.5W S... |
| NSVBC857BLT3G | ON Semicondu... | 0.04 $ | 1000 | TRANS PNP 45V 0.1A SOT-23... |
| NSVBAS21SLT1G | ON Semicondu... | -- | 6000 | DIODE GEN PURP 250V 225MA... |
| NSVBC114YPDXV6T1G | ON Semicondu... | 0.08 $ | 1000 | TRANS PREBIAS NPN/PNP 50V... |
| NSVBAV99WT3G | ON Semicondu... | 0.03 $ | 10000 | DIODE ARRAY GP 99V 200MA ... |
| NSVBT2222ADW1T1G | ON Semicondu... | 0.06 $ | 6000 | TRANS 2NPN 40V 0.6A SOT36... |
| NSVBC857BTT1G | ON Semicondu... | 0.04 $ | 1000 | TRANS PNP 45V 0.1A SC75Bi... |
| NSVBAS16WT3G | ON Semicondu... | -- | 1000 | DIODE GEN PURP 100V 200MA... |
| NSVB144EPDXV6T1G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT... |
| NSVBSP19AT1G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN 350V 0.1A SOT22... |
| NSVB124XPDXV6T1G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT... |
| NSVB143TPDXV6T1G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | TRANS NPN/PNP PREBIAS SOT... |
| NSVBC817-40WT1G | ON Semicondu... | 0.05 $ | 3000 | TRANS NPN GP 45V 500MA SC... |
| NSVBC123JPDXV6T1G | ON Semicondu... | -- | 1000 | TRANS PREBIAS NPN/PNP 50V... |
| NSVBAS21TMR6T1G | ON Semicondu... | 0.05 $ | 1000 | DIODE ARRAY GP 250V 200MA... |
| NSVB143ZPDXV6T1G | ON Semicondu... | 0.08 $ | 1000 | TRANS BRT 50V 100MA SOT56... |
| NSVBAS116LT3G | ON Semicondu... | -- | 1000 | DIODE GEN PURP 75V 200MA ... |
| NSVBAS21HT3G | ON Semicondu... | -- | 1000 | DIODE GEN PURP 250V 200MA... |
| NSVBC848BWT1G | ON Semicondu... | 0.04 $ | 1000 | TRANS NPN 30V 0.1A SOT-32... |
| NSVBAS21M3T5G | ON Semicondu... | 0.04 $ | 8000 | DIODE GEN PURP 250V 200MA... |
| NSVBC124EPDXV6T1G | ON Semicondu... | 0.06 $ | 1000 | SS SOT563 DUAL RSTR XSTRP... |
| NSVBC817-16LT1G | ON Semicondu... | 0.05 $ | 9000 | TRANS NPN 45V 0.5A SOT23B... |
| NSVBC144EPDXV6T1G | ON Semicondu... | -- | 1000 | TRANS PREBIAS NPN/PNP 50V... |
| NSVBAT54M3T5G | ON Semicondu... | 0.04 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA ... |
| NSVBAV70TT3G | ON Semicondu... | -- | 1000 | DIODE ARRAY SW 100V 100MA... |
| NSVBAV70DXV6T5G | ON Semicondu... | 0.07 $ | 1000 | DIODE ARRAY GP 70V 200MA ... |
DIODE SILICON 650V 17A TO220Diode Array ...
DIODE MODULE 600V 35A SM4Diode Array 1 P...
DIODE MODULE 1.8KV 120A D1Diode Array 1 ...
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO220ABDiode Ar...
DIODE MODULE 1.4KV 59ADiode Array 1 Pair...
DIODE ARRAY GP 400V 20A TO3PNDiode Array...
NSVBAV99WT3G Datasheet/PDF