NSVBC817-16LT1G Allicdata Electronics
NSVBC817-16LT1G Discrete Semiconductor Products
Allicdata Part #:
NSVBC817-16LT1GOSTR-ND
Manufacturer Part#:
NSVBC817-16LT1G
Product Category:
Discrete Semiconductor Products
Manufacturer: ON Semiconductor
Short Description: TRANS NPN 45V 0.5A SOT23
More Detail: Bipolar (BJT) Transistor NPN 45V 500mA 100MHz 225m...
DataSheet: NSVBC817-16LT1G datasheetNSVBC817-16LT1G Datasheet/PDF
Quantity: 9000
Stock 9000Can Ship Immediately
Specifications
Series: --
Packaging: Tape & Reel (TR)
Part Status: Active
Transistor Type: NPN
Current - Collector (Ic) (Max): 500mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 45V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: 700mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max): 100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: 100 @ 100mA, 1V
Power - Max: 225mW
Frequency - Transition: 100MHz
Operating Temperature: -65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package: SOT-23-3 (TO-236)
Description
The NSVBC817-16LT1G is a NPN type general-purpose switching transistor with a maximum rated collector emitter voltage of 800V. It has a maximum collector current of 16A and a high switching speed. The transistor’s package is a TO-220AB.