| Allicdata Part #: | IPP80N06S209AKSA1-ND |
| Manufacturer Part#: |
IPP80N06S209AKSA1 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Short Description: | MOSFET N-CH 55V 80A TO220-3 |
| More Detail: | N-Channel 55V 80A (Tc) 190W (Tc) Through Hole PG-T... |
| DataSheet: | IPP80N06S209AKSA1 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4V @ 125µA |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Supplier Device Package: | PG-TO220-3-1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Power Dissipation (Max): | 190W (Tc) |
| FET Feature: | -- |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 2360pF @ 25V |
| Vgs (Max): | ±20V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 80nC @ 10V |
| Series: | OptiMOS™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 9.1 mOhm @ 50A, 10V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 80A (Tc) |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 55V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Type: | N-Channel |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The IPP80N06S209AKSA1 is a power MOSFET created by International Rectifier (IR), a lighting and residential energy storage solutions provider. This MOSFET has several applications and a specific working principle. It is an ideal choice for system designers and engineers who need a high power solution.
Applications
The IPP80N06S209AKSA1 is a logic level-driven, normally-off power MOSFET for use in medium and high voltage applications. It is designed for use in systems up to 400 volts, such as power converters, power supplies, motor drives, and other high side switching applications. It is also suitable for over-current protection, and integrated circuits designed for driving power MOSFETs, such as gate drivers, and low voltage direct-drive solutions, such as DC-DC converters. Additionally, it is ideal for automotive applications, power management, and AC/DC and DC/DC switching.
Working Principle
The IPP80N06S209AKSA1 MOSFET is a type of field-effect transistor that uses an electric field to control the shape and hence the conductivity of a material’s conductive channel. The conductive channel lies between two electrically isolated gates, where the two ends of the channel form two mutually pinned-off drain and source connections. When a voltage is applied across the drain and source, the electric field induces a current flow through the channel. This current flow is proportional to the voltage applied. Adjusting the voltage applied to the gate controls the shape and thus the electrical resistance of the channel.
The IPP80N06S209AKSA1 MOSFET is uniquely designed for low on-resistance and for efficient switching. It features an ultralow thermal resistance which helps it to dissipate effectively. It comes with built-in protection features that offer noise immunity and low transients. It also features protected avalanche capability and gate-charge desaturation protection.
Advantages
The IPP80N06S209AKSA1 MOSFET offers several advantages compared to other power FETs. These advantages include low on-resistance, low thermal resistance, efficiency switching, noise immunity, protected avalanche capability, gate-charge desaturation protection, and integrated electrostatic discharge (ESD) protection.
Low on-resistance means that it can handle more power than other transistors, allowing it to work with higher voltages, currents, and temperatures while still maintaining a high degree of efficiency. Low thermal resistance means that it dissipates heat faster and more effectively than other FETs. This helps extend the lifetime of the device and enhance its performance. The integrated protection features provide excellent noise immunity and low transients, resulting in improved system reliability and protection against unexpected events.
Overall, the IPP80N06S209AKSA1 is a versatile, high-power solution for system designers and engineers who need a reliable, low-resistance power MOSFET. It is suitable for a variety of applications, from automotive to industrial to consumer electronics, and its protected avalanche capability and gate-charge desaturation protection make it an ideal choice for robust, reliable performance.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| IPP80N06S2L06AKSA2 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO220... |
| IPP80R1K2P7XKSA1 | Infineon Tec... | 1.11 $ | 240 | MOSFET N-CH 800V 4.5A TO2... |
| IPP80N06S2LH5AKSA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO220... |
| IPP80N06S405AKSA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 60V 80A TO220... |
| IPP80P04P4L06AKSA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET P-CH TO220-3P-Chan... |
| IPP80N06S208AKSA2 | Infineon Tec... | 0.99 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO220... |
| IPP80N06S4L05AKSA2 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH TO220-3N-Chan... |
| IPP80N04S303AKSA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 40V 80A TO220... |
| IPP80N06S4L07AKSA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 60V 80A TO220... |
| IPP80P03P4L07AKSA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET P-CH 30V 80A TO220... |
| IPP80N04S4L04AKSA1 | Infineon Tec... | 0.76 $ | 1000 | MOSFET N-CH 40V 80A TO220... |
| IPP80R600P7XKSA1 | Infineon Tec... | 1.36 $ | 1035 | MOSFET N-CH 800V 8A TO220... |
| IPP80CN10NGHKSA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 100V 13A TO-2... |
| IPP80N06S2L-07 | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO220... |
| IPP80N04S403AKSA1 | Infineon Tec... | 0.7 $ | 1000 | MOSFET N-CH 40V 80A TO220... |
| IPP80N06S208AKSA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO220... |
| IPP80N06S2L09AKSA2 | Infineon Tec... | 0.69 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO220... |
| IPP80N03S4L03AKSA1 | Infineon Tec... | 1.37 $ | 827 | MOSFET N-CH 30V 80A TO220... |
| IPP80N06S207AKSA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO220... |
| IPP80N06S2H5AKSA2 | Infineon Tec... | 1.23 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO220... |
| IPP80N06S407AKSA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 60V 80A TO220... |
| IPP80N06S2L11AKSA2 | Infineon Tec... | 0.74 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO220... |
| IPP80N08S2L07AKSA1 | Infineon Tec... | 1.99 $ | 414 | MOSFET N-CH 75V 80A TO220... |
| IPP80R360P7XKSA1 | Infineon Tec... | 2.07 $ | 384 | MOSFET N-CH 800V 13A TO22... |
| IPP80N06S3L-06 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO-22... |
| IPP80N04S2H4AKSA2 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 40V 80A TO220... |
| IPP80R900P7XKSA1 | Infineon Tec... | 1.23 $ | 405 | MOSFET N-CH 800V 6A TO220... |
| IPP80N04S204AKSA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 40V 80A TO220... |
| IPP80N06S2LH5AKSA2 | Infineon Tec... | 1.2 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO220... |
| IPP80N03S4L04AKSA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 30V 80A TO220... |
| IPP80N06S207AKSA4 | Infineon Tec... | 0.76 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO220... |
| IPP80N06S2L07AKSA2 | Infineon Tec... | 0.87 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO220... |
| IPP80R1K4P7XKSA1 | Infineon Tec... | 1.04 $ | 995 | MOSFET N-CH 800V 4A TO220... |
| IPP80N08S406AKSA1 | Infineon Tec... | 1.11 $ | 1000 | MOSFET N-CH TO220-3N-Chan... |
| IPP80N06S3-07 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO-22... |
| IPP80R450P7XKSA1 | Infineon Tec... | -- | 225 | MOSFET N-CH 800V 11A TO22... |
| IPP80N06S2L09AKSA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO220... |
| IPP80N06S3L-08 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO-22... |
| IPP80N06S3L-05 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO-22... |
| IPP80N06S205AKSA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO220... |
MOSFET N-CH 200V 31A D2PAKN-Channel 200V...
MOSFET N-CH 55V 440A TO-268N-Channel 55V...
MOSFET N-CH 800V 14A TO-247N-Channel 800...
MOSFET N-CH 600V 23A TO-268(D3)N-Channel...
MOSFET N-CH 200V 72A TO-268N-Channel 200...
MOSFET N-CH 800V 9A TO-268N-Channel 800V...
IPP80N06S209AKSA1 Datasheet/PDF