| Allicdata Part #: | IPP80R450P7XKSA1-ND |
| Manufacturer Part#: |
IPP80R450P7XKSA1 |
| Price: | $ 1.68 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Short Description: | MOSFET N-CH 800V 11A TO220 |
| More Detail: | N-Channel 800V 11A (Tc) 73W (Tc) Through Hole PG-T... |
| DataSheet: | IPP80R450P7XKSA1 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 225 |
| 1 +: | $ 1.68000 |
| 10 +: | $ 1.62960 |
| 100 +: | $ 1.59600 |
| 1000 +: | $ 1.56240 |
| 10000 +: | $ 1.51200 |
Specifications
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 3.5V @ 220µA |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Supplier Device Package: | PG-TO-220-3 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Power Dissipation (Max): | 73W (Tc) |
| FET Feature: | Super Junction |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 770pF @ 500V |
| Vgs (Max): | ±20V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 24nC @ 10V |
| Series: | CoolMOS™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 450 mOhm @ 4.5A, 10V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 11A (Tc) |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 800V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Type: | N-Channel |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The IPP80R450P7XKSA1 is a single MOSFET that is classified as a field effect transistor (FET). It is a semiconductor device that is capable of controlling current in electric circuits through the application of an electrostatic power field generated by electric charge at the gate. The device is a N-channel MOSFET, which means that the gate potential regulates the flow of electrons between the drain and source. The IPP80R450P7XKSA1 is designed for use in a variety of applications, including power supplies for electronic devices, consumer electronics, automotive circuits, and more. It also has a wide operating temperature range, -55°C to +150°C, making it suitable for use in many environments. Additionally, it has a low thermal resistance, ensuring efficient heat dissipation at high temperatures, and a high drain-source breakdown voltage, allowing it to be used in high-voltage circuits. The IPP80R450P7XKSA1 offers a range of features that make it suitable for high-performance applications. It is capable of switching up to 50V and 13A of continuous current and has a low gate drive power requirement, making it ideal for use in fast switching applications. It is also very reliable and has a long-lasting performance, making it a viable choice for any application that requires a dependable, high-quality device. In summation, the IPP80R450P7XKSA1 is a single MOSFET that is highly versatile and capable of being used in a wide range of applications. Its features, including its wide operating temperature range, low thermal resistance, and high drain-source breakdown voltage, make it suitable for use in various environments and applications. Its ability to switch up to 50V and 13A of continuous current, coupled with its low gate drive power requirement, make it a great option for high-speed switching circuits. In terms of reliability and durability, the IPP80R450P7XKSA1 is a no-brainer for any application that demands a dependable device.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "IPP8" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| IPP80N06S2L06AKSA2 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO220... |
| IPP80R1K2P7XKSA1 | Infineon Tec... | 1.11 $ | 240 | MOSFET N-CH 800V 4.5A TO2... |
| IPP80N06S2LH5AKSA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO220... |
| IPP80N06S405AKSA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 60V 80A TO220... |
| IPP80P04P4L06AKSA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET P-CH TO220-3P-Chan... |
| IPP80N06S208AKSA2 | Infineon Tec... | 0.99 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO220... |
| IPP80N06S4L05AKSA2 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH TO220-3N-Chan... |
| IPP80N04S303AKSA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 40V 80A TO220... |
| IPP80N06S4L07AKSA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 60V 80A TO220... |
| IPP80P03P4L07AKSA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET P-CH 30V 80A TO220... |
| IPP80N04S4L04AKSA1 | Infineon Tec... | 0.76 $ | 1000 | MOSFET N-CH 40V 80A TO220... |
| IPP80R600P7XKSA1 | Infineon Tec... | 1.36 $ | 1035 | MOSFET N-CH 800V 8A TO220... |
| IPP80CN10NGHKSA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 100V 13A TO-2... |
| IPP80N06S2L-07 | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO220... |
| IPP80N04S403AKSA1 | Infineon Tec... | 0.7 $ | 1000 | MOSFET N-CH 40V 80A TO220... |
| IPP80N06S208AKSA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO220... |
| IPP80N06S2L09AKSA2 | Infineon Tec... | 0.69 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO220... |
| IPP80N03S4L03AKSA1 | Infineon Tec... | 1.37 $ | 827 | MOSFET N-CH 30V 80A TO220... |
| IPP80N06S207AKSA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO220... |
| IPP80N06S2H5AKSA2 | Infineon Tec... | 1.23 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO220... |
| IPP80N06S407AKSA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 60V 80A TO220... |
| IPP80N06S2L11AKSA2 | Infineon Tec... | 0.74 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO220... |
| IPP80N08S2L07AKSA1 | Infineon Tec... | 1.99 $ | 414 | MOSFET N-CH 75V 80A TO220... |
| IPP80R360P7XKSA1 | Infineon Tec... | 2.07 $ | 384 | MOSFET N-CH 800V 13A TO22... |
| IPP80N06S3L-06 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO-22... |
| IPP80N04S2H4AKSA2 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 40V 80A TO220... |
| IPP80R900P7XKSA1 | Infineon Tec... | 1.23 $ | 405 | MOSFET N-CH 800V 6A TO220... |
| IPP80N04S204AKSA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 40V 80A TO220... |
| IPP80N06S2LH5AKSA2 | Infineon Tec... | 1.2 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO220... |
| IPP80N03S4L04AKSA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 30V 80A TO220... |
| IPP80N06S207AKSA4 | Infineon Tec... | 0.76 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO220... |
| IPP80N06S2L07AKSA2 | Infineon Tec... | 0.87 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO220... |
| IPP80R1K4P7XKSA1 | Infineon Tec... | 1.04 $ | 995 | MOSFET N-CH 800V 4A TO220... |
| IPP80N08S406AKSA1 | Infineon Tec... | 1.11 $ | 1000 | MOSFET N-CH TO220-3N-Chan... |
| IPP80N06S3-07 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO-22... |
| IPP80R450P7XKSA1 | Infineon Tec... | -- | 225 | MOSFET N-CH 800V 11A TO22... |
| IPP80N06S2L09AKSA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO220... |
| IPP80N06S3L-08 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO-22... |
| IPP80N06S3L-05 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO-22... |
| IPP80N06S205AKSA1 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 80A TO220... |
Latest Products
IRFL31N20D
MOSFET N-CH 200V 31A D2PAKN-Channel 200V...
IXTT440N055T2
MOSFET N-CH 55V 440A TO-268N-Channel 55V...
IXTH14N80
MOSFET N-CH 800V 14A TO-247N-Channel 800...
IXFT23N60Q
MOSFET N-CH 600V 23A TO-268(D3)N-Channel...
IXTT72N20
MOSFET N-CH 200V 72A TO-268N-Channel 200...
IXFT9N80Q
MOSFET N-CH 800V 9A TO-268N-Channel 800V...
IPP80R450P7XKSA1 Datasheet/PDF